Gozdne pomladne uganke

torek, 19. april 2011

Z nedeljskega sprehoda vam zastavljamo nekaj pomladnih ugank.
Drevesa so pognala nove liste in popke. Fotografirali smo jih, sedaj pa nas zanima, če jih boste prepoznali.


Fotografija 1


Fotografija 2


Fotografija 3

Velika njiva krompirja

nedelja, 17. april 2011

Prejšnjo soboto smo posadili krompir. Kako smo to izvedli, vam predstavljamo na naslednjih fotografijah.


Fotografija: Njiva, na katero smo posadili krompir.

Njiva, na kateri bo letošnje leto zrasel krompir. Njena površina je 0,5 h, skupno smo za to površino porabili 700 kg semenskega krompirja sorte Husar in 150 kg sorte Arinda.
Obe sorti sta podobni. Sta srednje zgodnji sorti, zelo primerni za kuhanje v oblicah ali kosih.
Pri tako veliki njivi, smo veseli, da imamo pripomočke, ki nam pomagajo, da je delo lažje in hitreje narejeno. Če bi bili še v starih časih, ko še ni bilo traktorjev, le koliko časa bi potrebovali, da bi posadili tako veliko njivo s krompirjem?


Fotografija: Pri rezanju krompirja.

Kljub temu, da je bilo semenskega krompirja zelo veliko, smo vedeli, da ga ne bo dovolj za celo njivo, saj je bil predebel.
Zato smo najdebelejše krompirje prerezali na pol. Na ta način smo dobili dovolj veliko količino krompirja.


Fotografija: Pri delu na njivi.

Pri delu nam pomaga traktor, ki ima zadaj poseben priključek, na katerem lahko dve osebi sedita. Krompir na ta način lažje in hitreje posadimo.


Fotografija: Tako sedimo in razporejamo krompir.


Fotografija: V ta krog v vsak prostor damo en krompir.

Med tem časom, ko se traktor vozi, krompir razporejamo v prostore v krogu. Ta krog se vrti in v enakih presledkih dodaja krompir v zemljo.
Ko krompir pade na tla, stroj krompir tudi zagrebe z zemljo.

Regrat

sobota, 9. april 2011

Regrat je nadležen plevel, a zelo zdravilna zel. Raste po travnikih in vrtovih, ob poteh in živih mejah in je ena najbolj razširjenih rastlin na svetu. Vsebuje nestrupen mleček. Cveti od marca do maja.


"Regrat človeka kar pomladi." p. Simon Ašič

Regrat vsebuje veliko vitamina C, železa, vitamina A in B, inulin, eterično olje, nekaj beljakovin ter ogromno kalija in ostalih rudnin. Pomemben je še holin, ki vpliva na delovanje živčevja in presnovo maščob.

Nabiranje

Liste regrata nabiramo, preden regrat cveti. Cvetove med cvetenjem, korenine pa kopljemo zgodaj spomladi in od avgusta do oktobra.

Učineki regrata

Regrat zdravilno vpliva zlasti na jetra in ledvice. Pospešuje izločanje žolča in seča, čisti kri, uravnava izločanje prebavnih žlez, pomaga pri vnetju želodčne sluznice, ki izloča premalo želodčne kisline. Pospešuje presnovo in poživlja, zato pomaga tudi revmatičnim bolnikom.

Uporaba

Regrat uporabljamo za čaje, juhe, solate, priloge ... Pri tem uporabljamo vse dele rastline (korenino, liste, cvet), vendar na različne načine.

Zanimivosti

Regrat ima v raznih slovenskih pokrajinah zelo različna imena. Ponekod mu pravijo žoltenica, drugod smolička, otavč, števnica, žentenje.
Kot zdravilno rastlino ga omenjajo šele v srednjem veku.

Literatura
Angerer, T. (2007). Živimo z rastlinami. Celovec: Mohorjeva založba.
Ašič, S. (2008). Domača lekarna patra Simona Ašiča: priročnik za nabiranje zdravilnih zelišč. Celje: Društvo Mohorjeva družba in Celjska Mohorjeva družba.
Jagodič, B. (2006). Kuharske bukve. Zdravilna zelišča, čaji in čajne mešanice. Celje: NT&RC.

Sajenje krompirja

petek, 8. april 2011

Včeraj smo začeli s sajenjem srednje poznega krompirja. Prvih 200 kg ga je že v zemlji, ostalih 700 pa še čaka, da ga razrežemo. Semenski krompir imamo namreč kar precej debel in ga ne bi bilo dovolj za dober hektar njive.
Letos opravljamo nekaj poskusov s sajenjem krompirja. Večino sicer še vedno sadimo na tradicionalen način vendar z nekaj novostmi. Njivo, o kateri je govora na začetku, letos sploh nismo orali, ampak smo jeseni po požeti ajdi le raztrosili gnoj. Pred kakšnim mesecem smo zrahljali njivo s kultivatorjem in nato naredili grebene, da se gnoj malo boljše vdela v tla in da preženemo nekaj plevelov. Tik pred sajenjem smo njivo spet zravnali.
Zgodnji krompir je v zemlji že skoraj dva tedna. Sajen je bil v jeseni preorano njivo, s kompostiranim gnojem pa smo pognojili šele po sajenju. En del smo pokrili s pokrivko, drug del je ostal nepokrit, tretji del pa smo pokrili s slamo. Prav zanima me razlika med različnim pokrivanjem.

Zgodnji krompir

Na sliki v ozadju vidite tudi osojno pobočje, na katerem smo letos posekali vso drevje. To je moja poskusna površina, kamor nosim vse, kar mi pade na pamet. Tako sem tudi že pred tremi tedni posadil krompir. Veje, ki so ostale od dreves, sem znosil na kup, obrnjen proti jugu. Za to visoko gredo sem potresel po tleh krompir in ga pokril s slamo. Vmes sem tu pa tam potresel še nekaj semena čebule in pasternaka.

Krompir potresen po tleh

Domači pirin puding

četrtek, 7. april 2011

Spet smo se sladkali, tokrat s pudingom. Naredili smo ga iz domače pirine moke, jajčk in mleka. Zelo je dober, poleg tega pa vemo, da se v pudingu skrivajo same dobrote, brez umetnih dodatkov.
Puding je sladica, ki jo z lahkoto pripravimo, saj nam ne vzame veliko časa, sestavine pa imamo skoraj vedno doma.



Domači pirin puding

Sestavine:
2 jajci
45 g pirine moke
40 - 60 g vanilijevega (ali navadnega) sladkorja (po okusu)
0,5 l mleka

Potek izdelave:
Jajce razdelimo na beljaka in rumenjaka. Gladko zmešamo rumenjake, pirino moko, sladkor in malo mleka. Ostalo mleko zavremo.
V vrelo mleko previdno vmešamo mešanico. Mleko z mešanico kuhamo na šibkem ognju še 10 do 15 minut, tako da se zgosti.
Med tem časom stepemo beljaka v trd sneg. Ko je masa že gosta, ji previdno vmešamo sneg iz beljakov in še dve minuti kuhamo.
Nato puding nalijemo v skodelice, ki smo jih oplaknili z vodo in počakamo, da se ohladi.

Namig:
Če želimo pripraviti vanilijev puding, moramo uporabiti vanilijev sladkor. Lahko pa pudingu primešamo še zmiksano sadje, čokolado ali kakav v prahu, kokosovo moko ...

Dober tek!